Det er igjen denne tiden av året når jeg har lyst til å gå turer og til skogs, kanskje litt soppplukking og selvfølgelig en av høstens nydeligste nyanser … å spise eple paier, kaker og desserter.
Hvem som helst kan være enig i at det beste krydderet som følger med eplene i forskjellige søte godbiter er kanel.
Barna mine liker å hakke epler i deler, strø dem med litt sukker og kanel og spise ….
En annen dessert jeg husker fra da jeg var liten er ris bakt med epler og kanel, toppet med litt rømme og sukker …
Jeg synes det er en deilig varm dessert til kjølige høstkvelder.
Det er en av de enkle desserter og tar heller ikke mye tid å lage men å spise de er tilfredsstillende, hvem liker ikke epler med kanel …?
Ingredienser:
- 500g epler
- 4 ss sukker
- vanilje ekstrakt
- 1 ts kanel
- 500 ml ris
- 1000 ml vann
- rømme
- brun sukker og kanel til for å ha på rett før spising
Ha risen i en kjele og hel i vann, kok opp på lav varme og småkoke i 30 minutter, så avkjøl litt risen.
Skrell epler, fjern frøene og skjær epler i mindre biter, så småkok de med litt vann og sukker så blir de til puree. Tilsett kanel og bland sammen godt.
Nå kan du bruke en eller flere mindre ildfaste former.
Der skal du legge et lag med ris, så lag eple puree og ris igjen. Du kan slvfølgelig lage flere lag om du skal bruke stor eller høy ildfast form.
Så kan du ha litt sukker på toppen og skal den bakes i 20-30 minutter i 180 grader C.
Serveres med litt rømme på, strødd med brun sukker og kanel når fortsatt varm.
Så enkel er den å lage, neste steg er å nyte smaken av høsten…
Legg igjen en kommentar